Archiwum grudzień 2008


Zyski oraz wydatki nowego biznesu
Autor: cheap010
Tagi: finanse   kredyty   gotówka   pożyczki  
18 grudnia 2008, 16:02

Bez analizy możliwości wcielenia w życie pomysłu na biznes - nieza­leżnie od tego, czy ocenić go można jako dobry, średni czy taki sobie - pozo­stanie on jedynie pomysłem, ideą, ni­czym więcej. Dalsze starania zacząć więc trzeba od postawienia sobie samemu py­tania: jak chcę osiągnąć cel?

Odpowiedź zależy oczywiście od cha­rakteru planowanego przedsięwzięcia. Niezależnie jednak, czy ma to być kiosk z warzywami, czy produkcja wyrobów high-tech, trzeba przyjrzeć się swojemu przyszłemu produktowi czy usłudze pod kątem kosztów, jakie będą niezbędne, aby one w ogóle powstały.

Koszty trzeba rozebrać na czynniki pierwsze, przyglądając się poszczególnym ich elementom - ile będzie kosztowało wzniesienie budynku, wynajęcie lokalu, kupno maszyn, zakup surowców, koszty energii, pracy, obsługa pożyczki i kredy­tów, koszty marketingu. Nie należy zapo­minać o podatkach, jakie jako przedsię­biorca będę musiał zapłacić, i kosztach zdobycia odpowiednich certyfikatów -o ile jest to konieczne. Koszty trzeba kon­frontować ze spodziewanymi wpływami, ich wielkością, czasem uzyskania.

W ten oto sposób przedsiębiorca in spe niepostrzeżenie wkracza w fazę pierwszego biznesplanu. Nie dla banku czy inwestycyjnego funduszu, ale dla samego siebie. Taki biznesplan, czyli bi­lans wydatków i wpływów, powinien być właściwie zawsze gotowy i aktual­ny. Nie potrzeba opisów, wystarczy jed­na karteczka z zestawieniem kosztów i wpływów.

Właśnie gotówki, a nie zysku. W ocenach ekonomicz­nych główny akcent często spoczywa na zysku. Kategoria ta ważna jest w długoterminowych analizach warto­ści przedsiębiorstwa. Zysk pokazuje jednak jedynie stan na koniec jakiegoś okresu - roku albo kwartału. W bieżą­cym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, zwłaszcza małego, bardziej niż zysk li­czy się płynność, czyli czy ma ono gotówkę na regulowa­nie bieżących zobowiązań. Firma może mieć zyski, a mimo to zbankrutować, bo wierzyciele nie chcą zgodzić się na prolongatę płatności.

Przedsiębiorca musi umieć rozpisać w czasie wszystkie swoje podstawowe

wydatki i wpływy. Na tym właśnie po­lega umiejętność zarządzania płynno­ścią - cecha dobrego biznesmena. Jest ona szczególnie istotna wtedy, gdy mu­si się on udać do banku po kredyt – kredyty Poznań.

 

Wiedza o tym, jak zrealizować zamie­rzenia, nie dotyczy jedynie ekonomicz­nej strony przygotowywanej produkcji bądź usług. Równie istotna jest technicz­na czy technologiczna strona przedsię­wzięcia. Zamysł przedsiębiorcy nie doj­dzie do skutku, jeśli on sam bądź ludzie, których uda mu się pozyskać do plano­wanego przedsięwzięcia, nie będą znali technologii, potrafili wnieść do niej nowości. I w tych sprawach potrzebne jest dobre rozpoznanie rynku, wiedza, co oferują konkurenci. Jeśli przedsiębiorca ma taką wiedzę, jest o wiele poważniej traktowany przez instytucje udzielające wsparcia finansowego.